Scroll to top

Virtuali „Nemuno“ paroda


Ansamblis Nemunas - December 16, 2019 - 0 comments

Sėkminga pradžia ir pasiekimai

KTU tautinio meno ansamblio pradžia – 1949 m. pabaigoje Kauno valstybiniame Vytauto Didžiojo universitete įkurtas dainų ir šokių ansamblis. Pirmuoju ansamblio vadovu buvo pakviestas Kauno valstybinio dramos teatro koncertmeisteris Aloyzas Čižas, oficialiai įdarbintas Cheminės technologijos fakultete vyresniuoju preparatoriumi. 1950 m. balandžio 22 d. Universiteto III rūmuose įvyko pirmasis ansamblio koncertas, o tų pačių metų vasarą ansamblis dalyvavo dainų šventėje Vilniuje. 1951 m. sausio 1 d. Universitetas buvo reorganizuotas į Kauno politechnikos institutą, o jo Medicinos fakultetas – į Kauno medicinos institutą. Reorganizacija palietė pusę ansamblio dalyvių, tačiau nepaisydamas šių sunkumų, KPI ansamblis 1951 m. pabaigoje dalyvavo SSRS saviveiklinio meno apžiūroje, kur jam buvo paskirta pirmoji premija. 1955 m. jis laimėjo absoliučiai geriausio LSSR ansamblio vardą, o 1958 m. pabaigoje jam buvo suteiktas LSSR  nusipelniusio kolektyvo vardas. 1963 m. KPI dainų ir šokių liaudies ansambliui buvo suteiktas „Nemuno“ vardas. Nuo 1963 m. „Nemunas“ kasmet koncertuodavo užsienyje. Didelę reikšmę ansamblio istorijoje turi 1967 m. kelionė į Kanadą, kur ansamblis koncertavo Expo’67 parodoje. Šios kelionės metu ansambliečių iš Kanados lietuvių perimta lietuvių liaudies daina „Stoviu aš parimus“ tapo „Nemuno“ himnu, giedamu tik iškilmingiausiomis progomis. 1969 m. ansambliui švenčiant 20 metų jubiliejų įvyko 1000-sis koncertas. 1978 m. „Nemunas“ pirmasis iš Lietuvos tautinio meno saviveiklos kolektyvų parengė vientisą koncertinę programą „Nemuno daina“ – tuo metu tai buvo didelis meninis pasiekimas. 1989 m., prieš pat 40-ąjį ansamblio jubiliejų, kolektyvas parengė programą „Atgimstančiai Lietuvai“, su kuria keliavo po šalį. Meno vadovai sovietų okupacijos laikotarpiu taip pat buvo A. Buzys, L. Gadliauskas, A. Balčiūnas, A. Bartusevičius, P. Jurkonis, V. Švedas.

Nepriklausomoje Lietuvoje

Lietuvai atgavus nepriklausomybę „Nemunas“ su koncertinėmis programomis daug keliauja po Europą, dalyvauja Pasaulio lietuvių bei studentų dainų šventėse, įvairiuose festivaliuose, o pastaruoju metu vis aktyviau bendradarbiauja su kitomis studentų organizacijomis bei dalyvauja visuomeninėje veikloje. Atkūrus valstybę „Nemuno“ meno vadovais buvo P. Jurkonis, J. Urbonas, H. Ganusauskas, o nuo 2003 m. ansambliui vadovauja Margarita Tomkevičiūtė. Tautinio meno ansamblis „Nemunas“ yra pelnęs daugybę apdovanojimų: 2001 m. ansamblis buvo apdovanotas aukščiausiu Lietuvos liaudies kultūros centro apdovanojimu – „Aukso paukšte“, yra konkursų „Kadagys“ (2001 m.) ir „Klumpakojis“ (2006 m.) nugalėtojai, 2010 m. ansamblis konkurse „Klumpakojis“ buvo antras, o konkurse „Kadagys“ laimėjo pirmąją vietą. Ansamblis yra aplankęs daugybę užsienio šalių.

„Nemunas“ tęsia buvusias ir kuria naujas tradicijas: ankstyvą rudenį savo narius kviečia į Didžkukulių balių, naujus narius pagerbia Lapkritinėse, „fuksų“ norą būti tikrais nemuniečiais išbando pavasarį krikštynomis, Merginų dienoje renka „Nemuno“ Mis, Vaikinų dienoje –„Nemuno“ Misterį. Viena gražiausių ir iškilmingiausių „Nemuno“ švenčių, kuria pagerbiami ansambliečiai, kolektyve išbuvę bent penkerius metus – diplomantų išleistuvės.

Daugiau skaitykite: KTU muziejaus virtuali paroda

Related posts